Dřevěné schody do podkroví

Schodiště spojuje přízemí s prvním patrem nebo podkrovím. Protože se jedná o součást interiéru, jeho výběr by měl doplňovat celkový vzhled. Proč si pořídit dřevěné schodiště a na co si dát při výběru pozor?
Dřevo jakožto přírodní materiál patří mezi nejvíce používané materiály. To se týká také schodů.
patrové dřevěné schody
Tento materiál totiž působí přirozeně a zároveň neutrálně, což z něj dělá prvek, který se hodí všude – do moderních i starších domů. Navíc zútulňuje, člověk se cítí být víc v pohodlí domova. Z praktické stránky se jedná o materiál, který dlouho vydrží a není příliš náročný na údržbu. Při poškození lze část poměrně snadno renovovat. Navíc se snadno kombinuje s ostatními materiály. Prodává se ve spoustě odstínů, takže jej lze použít do malých i velkých prostor.
moderní dřevěné schodiště
Při volbě druhu dřeviny je nutné vybírat z těch tvrdších, alespoň na nášlapnou část schodů, která je nejvíce opotřebovávaná. Vhodnými materiály jsou například dub, buk nebo jasan. Esteticky svou kresbou zaujmou exotické dřeviny nebo materiál z ovocných stromů – třešeň nebo ořech. Ty jsou ale finančně více náročné.
Celkový vzhled dokreslí funkční prvky, například bodová světla nebo LED pásky. Praktickým prvkem zabraňujícím uklouznutí jsou protiskluzné pásky, které se lepí na okraj nášlapů. Důležitý je také výběr zábradlí – k jednoduššímu stylu lze volit zdobené či vyřezávané zábradlí, ke stylu více detailnějšímu se hodí zase zábradlí jednoduché.
schodiště na půdu
Vzhledem k prostorovým možnostem je důležité se zamyslet také nad typem schodiště:
·         Přímé znamenají rovný výstup, který je z hlediska bezpečnosti nejvhodnější.
·         Mlynářské zaberou sice méně místa, ale na úkor pohodlnosti – jednotlivé nášlapy jsou různě velké.
·         Vřetenové točité jsou cenově výhodné a jejich instalace je velmi jednoduchá.
·         Zadlabané jsou upevněné do zdí.
·         Sedlové jsou zase upevněné shora.

About the author