Funkční studna i jako dekorace zahrady

Pro majitele rodinných domků mající zahradu, stejně tak i pro vlastníky pozemku sloužícího pro účely zahrady, je studna importantním prvkem. V dnešní ekonomické době si těžko někdo může dovolit poskytnout své zahradě dostatek potřebné vláhy pomocí městské vody. Studna je čím dál více nepostradatelnou a velmi efektivní záležitostí. Nezanedbatelným elementem je, že může plnit i účel v rámci vhodné dekorace a estetického doplňku zahrady.

pumpa
 
 
Studna neboli účinná kulisa zahrady
 
Tak jako si neustále vylepšujeme a zdobíme zahrádky, inspirujeme se různými zdroji, tak studnu nevyjímaje. Mezi dekorace náleží právě i studny. Dýchá z nich však i historie, neboť jsou ukazatelem doby, kdy byly jediným zdrojem vody a pro vodu se zkrátka muselo chodit ke studni.
 
Proč mít studnu?
 
Nechat si vyvrtat na zahradě studnu se rozhodně vyplatí, a to nejen v případě zalévání, ale i pro napuštění bazénu, umytí automobilu či možno zavést i v rámci rozvodu do domácnosti – pro upotřebení praní prádla či splachování toalety. Reálné je rovněž si nechat udělat chemický rozbor vody, jestliže se bude jednat o nezávadou pitnou vodu, je možno ji využívat i v domácnosti. Uznejte, že to už za zvážení rozhodně stojí.

studna
 
Než se rozhodnete pro studnu, je třeba vědět…
 
Než se definitivně rozhodnete pro vyvrtání studny, je třeba se zamyslet nad fakty, jako je finanční záležitost, vybudování studny nepatří mezi levnou investici. K dispozici je mnoho firem nabízející tuto službu. Zvážit a rozhodnout se správně. Ideální je konkrétní doporučení, kdo již má osobní zkušenost. Jelikož vybudování studny náleží mezi stavbu, je třeba si zajistit potřebná opatření k povolení na příslušném úřadu. Pro odběr vody je nezbytné povolení od kompetentní vodoprávní instituce.
 
Podstatným elementem rovněž je, zda na zahradě máte potřebný prostor na vyvrtání studny. Nejedná se jen o dané místo pro studnu, ale je myšleno i okolí studny, je třeba dodržet určité stanovy.
 
Náležitosti v péči o studnu
 
Jestliže se můžete pyšnit vlastní studnou na zahradě, je však vědět, že je třeba regulérní kontrola hodnoty vody. V okruhu dvou metrů od studny je nereálné chování hospodářských zvířat a mít uskladněn hnůj, stejně tak je zakázáno používání pesticitů.
 
O studnu je však třeba se pravidelně také starat. Jen tak zajistíte její funkčnost a životnost. Podstatou je čištění, které obnáší, že se vyčerpá všechna voda a nalijí se zhruba dva litry přípravku Savo, pak je třeba vybrat veškerý sediment. Neopomenout ani na čištění stěn i sacího potrubí.

About the author