Maso v nejrůznější podobě je pro drtivou většinu lidí stále běžnou součástí jídelníčku, a to i navzdory faktu, že veganství a vegetariánství jsou v posledních letech na vzestupu. Dle průzkumů Slow Food stoupá globální spotřeba raketovým tempem. Zatímco v roce 1950 bylo na celé planetě snědeno 45 milionů tun masa, v roce 2000 se toto číslo více než zešestinásobilo na přibližně 300 milionů tun. Pokud by tento trend pokračoval, do roku 2050 by se naše momentální globální spotřeba minimálně zdvojnásobila, což je neudržitelné z hlediska vody, půdy, emisí, a pro mnohé i etiky.
Kultivovaná svalová tkáň by na naše talíře mohla přinést řešení. K procesu výroby je potřeba odebrat pouze malé množství zvířecích buněk, a ty posléze nechat množit v laboratorních podmínkách, dokud se nediferencují a nevytvoří souvislou tkáň. Výsledný steak by tedy měl mít chuť, vůni, strukturu i složení toho skutečného. Pouze s tím rozdílem, že kvůli němu nebylo zabito žádné zvíře. Dle dostupných údajů by se alespoň částečným nahrazením konvenčních živočišných výrobků těmi kultivovanými rapidně snížila spotřeba vody, a to o 80 – 96%. V důsledku menší potřeby chovu hospodářských zvířat bychom mohli snížit i plochu potřebnou k produkci, a to až o neuvěřitelných 99%. Podobně příznivá procenta na nás čekají i v oblasti emisí a nákladů na energie a jiné technologie spojené s živočišným průmyslem.
První kultivované steaky a hamburgery již byly vyrobeny, proto se předpokládá, že je otázkou jen několika málo let, než se tato alternativa objeví v supermarketech. Přestože zpočátku se bude pravděpodobně jednat o potravinu poměrně drahou, v rámci několika dalších let by její cena mohla klesnout i pod cenu originálu. Otázka tedy zůstává jen jedna. Bude veřejnost ochotná dát této možnosti šanci? Ochutnáte tuto novinku i Vy?