Starožitný nábytek si můžete pořídit i do moderního interiéru – Jak jej kombinovat?

Máte rádi historii a láká vás i starožitný nábytek? Zkuste jej vhodně nakombinovat i s moderním nábytkem, vytvoříte tak zajímavý vzhled svého interiéru.

Starožitný nábytek si můžete pořídit i do moderního interiéru – Jak jej kombinovat?

Jste milovníky historie, rádi procházíte bleší trhy nebo máte doma nějaký starožitný kousek nábytku po babičce? Pokud si myslíte, že starožitnosti patří jen do starých chalup, jste na omylu. I do moderně laděného interiéru si můžete pořídit zajímavé starožitné kousky. Nebojte se toho a experimentujte, platí ale pravidlo, že nic se nemá přehánět. Je nutné postupovat s citem.

pexels-photo-2463605

Jeden kousek v každé místnosti

Nikdy se nesnažte až příliš překombinovat jednotlivé místnosti, a pokud už chcete kombinovat moderní kousky nábytku s těmi starožitnými, postupujte velmi opatrně. Pokud bychom začali v kuchyni, tam se obvykle starožitné kousky hodí nejvíce. Ke starožitnostem se totiž řadí i nádobí nebo porcelán a samozřejmě i příbory. Začněte třeba se židlemi, k nim můžete klidně dát i moderní lakovaný stůl, na něj pak třeba porcelánové nádobí. Pěkně se budou starožitné kousky vyjímat i v obývacím pokoji nebo v ložnici. Můžete ale postupovat i opačně, zvolit starožitný stůl a k němu postavit modernější židle. S jednotlivými kousky nábytku v odlišných stylech si prostě můžete efektivně pohrát.

Například ke křeslům se klidně hodí i moderní konferenční stolek, pozor ale na barvy a výběr materiálu. Ke starožitnému nábytku volte jednoduché a nejlépe bíle lakované kousky, nezapomeňte, že pozornost by měly upoutat právě starožitnosti a ne zcela moderní nábytek, který může být až příliš přeplácaný. Zkrátka v jednoduchosti je krása. I k moderní posteli si pak můžete dát bez obav starožitný noční stolek, ložnice dostane úplně jiný vzhled a hned se vám v ní bude lépe spát. Každý ví, že starožitnosti mají v sobě zvláštní kouzlo.

pexels-photo-271654

Údržba a výběr

Při výběru starožitných kousků se zaměřujte na ty, které nepůsobí příliš kýčovitě, dejte přednost opravdu kvalitnímu nábytku, který byl ručně vyráběn, vůbec nejlepší je takový nábytek, který není nově vyrobený, seženete je na nejrůznějších aukcích nebo v bazarech a někdy se stačí poohlédnout na půdě. Až už budete doma svůj starožitný nábytek mít, nezapomeňte mu věnovat i péči a ta by měla být šetrná. Starožitnosti totiž nelze udržovat jako běžný nábytek, musí se k němu přistupovat jinak, neměl by e například čistit vodou ani běžnými prostředky, ideální je včelí vosk. Prodloužíte tak jeho životnost.

Vůbec se nebojte kombinovat modernu s retro stylem, vytvořit tak můžete skutečně hodně zajímavý efekt.

About the author