Elektroniku opravit či vyhodit?

Dříve nebo později bude řešit tuto otázku každý. I když dnes koupíte elektronická zařízení často levně nebo ve slevě, přesto se někdy neradi chceme loučit s tím, co nám docela dlouho sloužilo. Záruční doba je poměrně krátká a pokud se nám něco rozbije hned po jejím skončení, zkusíme dát zařízení ještě do opravy. Jsme pak rozladěni cenou za opravu a vyčítáme si, že jsme si raději mohli koupit přístroj nový.Co se tedy všeobecně vyplatí nebo nevyplatí dát do opravy?
 
STOLNÍ POČÍTAČ
Pokud ho máte, nemusíte si dělat starosti. Vyplatí se na něm opravit téměř vše a většinou jen za pár stokorun. Pořizovací cena stolního počítače je sice větší, ale zase význam má často i velmi radikální oprava. Libovolně lze opravovat nebo vyměnit všechny jeho vnitřní komponenty a získat tak prakticky nový počítač. Vlastně se dá obrazně řečeno zasadit nový stroj do staré skříně počítače.
 
NOTEBOOK
Je sice přenosný a tedy praktický, ale co se týče oprav, téměř neopravitelný. Snadno lze vyměnit akumulátor, napájecí adaptér s konektorem či operační paměť a disk. Všechno ostatní je totiž uchyceno napevno. Je-li však notebook starší více než pět let, dá se říci, že je lepší zakoupit nový. Brzy se totiž může vyskytnout další závada.
 
SMARTPHON
Neradi o něj přicházíme, ale někdy i uvítáme, že si můžeme koupit o něco lepší, když vývoj jde tak rychle kupředu. S opravami jsou na tom smartphony nejhůře, navíc nebývají nejlevnější. Často nelze vyměnit ani baterku, když je v přístroji zalepena. Vyplatí se předcházet rozbití dotykové plochy a chránit si ji vhodným pouzdrem nebo krytem. U dražších mobilů bývá výhodné dokoupit rozšířenou záruku.
 
TISKÁRNA
U malé domácí tiskárny oprava smysl postrádá. Její pořizovací náklady jsou totiž velmi nízké, ale předražené bývají tiskové náplně. Proto vybírejte modely, k nimž jsou dostupné levnější náplně.
 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

About the author