Můžeme sami provádět revize elektrospotřebičů?

Každá domácnost má nespočet elektrických spotřebičů. Nejvíce jich samozřejmě najdeme v kuchyni, ale ani ostatní místnosti se bez nich mnohdy neobejdou. Na některých z nich jsme se stali prakticky závislými. Sem lze zařadit například ledničku či mrazák, mnohde pak třeba i pračku.

Ovšem, podobně jako vše ostatní, ani tyto přístroje nevydrží věčně. V našem zájmu pak je snažit se jejich životnost co nejvíce prodloužit. K tomu samozřejmě přispívá správná péče. Měli bychom zkrátka vědět, jak se o daný stroj starat, aby nám co nejdéle sloužil.

blog1

Dále je také pravdou, že čím méně je daná věc používána, tím pomaleji se opotřebovává, a tím déle tedy vydrží. Avšak my si tyto přístroje pořizujeme především proto, abychom je využívali. A některé, například již zmíněná lednička či třeba telefon, jsou v provozu prakticky neustále.

Jednou z možností, jak můžeme jejich životnost částečně zvýšit, je provádění pravidelné revize elektrospotřebičů. To neznamená nic jiného, než že daný přístroj skutečně dobře prohlédneme, a to jak zvenčí, tak zevnitř. Jde zde například o elektrické dráty a nejrůznější spoje.

Cílem je najít i ty nejmenší vady a poškození a opravit je dříve, než se z nich stane větší problém, který povede eventuálně třeba i k destrukci daného zařízení. Pokud jej totiž podchytíme již v zárodku, bude nám daný stroj sloužit mnohem déle.

clanek1

To ovšem přináší otázku, zda tyto prohlídky můžeme provádět sami, nebo zda je nutné danou věc svěřit specializovanému pracovišti. Tento problém je zvláště důležitý u věcí, které jsou doposud v záruce. Každý zásah, který není provedený certifikovaným odborníkem, totiž znamená automatické zrušení záruky. A to nejspíš nikdo nechce, zvlášť pokud objevíme problém, se kterým si neumíme poradit.

Zde odpověď závisí především na vašich znalostech, zkušenostech a vybavení, které máte doma. Zde však platí, že je dobré své schopnosti nepřeceňovat. Nemuselo by se vám to totiž vyplatit.

About the author