Protein-kdy ho konzumovat a pro koho je vhodný?

Protein je asi pravděpodobně jedním z nejskloňovanějších slov v kulturistice a fitness světe obecně. V různým odvětvích sportu můžeme najít různé interpretace. Může být vnímán jako jedna ze základních makroživin našeho jídelníčku nebo jako doplněk stravy pro aktivní sportovce, kteří potřebují do svého těla získat velké množství bílkovin pro růst svalové hmoty. Co je tedy ten protein vůbec zač, pro koho je vhodný a jak pravidelně ho konzumovat?

crossfit cvičení

Protein je základní stavební jednotkou lidského těla

Pro toho, kdo se ve světě fitness příliš neorientuje, může být protein něco špatného, uměle vyrobeného, co má pro tělo spíše negativní účinky. Proteiny neboli bílkoviny jsou ovšem stavební jednotkou všech buněk živých organismů. Mají velký podíl na budování svalů a podílejí se na správné funkci imunitního systému, dále pomáhají při regulaci všech enzymů a hormonů v našem těle.

Už z tohoto výčtu vám musí být patrné, že proteiny se v našem těle vykytují přirozeně a hrají nezaměnitelnou roli ve spoustě fyziologických procesech. O to víc to platí u sportovců, kteří kvůli svým intenzivním tréninkům potřebují do těla přijímat větší množství než je u běžného člověka obvyklé.

Proteiny najdeme i v běžných potravinách

příprava proteinu

Jak už bylo řečeno, proteiny jsou pro naše tělo nesmírně důležité. Ty můžeme tělu dodávat i přírodní cestou pomocí nejrůznějších potravin bohatých na bílkoviny.

Pokud tedy chceme bílkoviny konzumovat přírodní cestou, najdeme je v těchto potravinách:

  • Maso
  • Vejce
  • Mléčné výrobky
  • Obiloviny
  • Luštěniny

Na trhu existuje celá řada výrobků, která může tělu bílkoviny dodávat uměle. Pro začínající sportovce může být občas trochu matoucí zorientovat se v široké škále produktů. Nejvíce multifunčkní proteiny jsou ty vícesložkové, pak můžete narazit na syrovátkové, které se skvěle hodí po náročném tréninku a v neposlední řadě na vegan proteiny – známý je například konopný nebo hrachový protein Nakliceno.

About the author