Říká vám něco „Koloběh vody v přírodě“? Tento jev se vyučuje na základních školách a děti se v něm seznamují s tím, jak funguje uzavřený koloběh vody, která donekonečna mění své skupenství a zajišťuje tak nepřetržitý životní proces na této planetě. Je tedy zcela přirozené, že se z veškerých vodních ploch voda vypařuje, nezávisle na umístění – zda v přírodě nebo v interiéru, a k zemskému povrchu se pak vrací v podobě dešťových či sněhových srážek. Odpařování vody se samozřejmě týká i bazénů. A teď si představte, že si pořídíte větší bazén, například o rozměrech 8 x 5 metrů, v němž můžete pohodlně plavat a pořádat s přáteli různá setkání – oslavy narozenin, svatby, promoce, maturitní večírky atp.
Každý den se z jednoho čtverečního metru jakékoli vodní plochy vypaří do ovzduší přibližně pět litrů vody, plus mínus pár deci s ohledem na teplotu a vlhkost okolního prostředí. V případě bazénu o rozměrech 8 x 5 metrů se tedy odtud vypaří za den zhruba 200 litrů vody. Toto je zdánlivě zanedbatelné, ale vynásobíte-li tuto hodnotu počtem dnů v koupací sezóně (například půl roku), dostanete se na nějakých 36 kubíků vody, a to rozhodně není zanedbatelná položka.
Kdybyste měli doma solární plachtu chlorito.cz, která mimo jiné napomáhá udržet správnou teplotu vody na koupání, zakrývali s ní bazén v době, kdy v něm neplavete, a věděli byste, že životnost plachty je přibližně 15 let, zjistíte, že za tu dobu lze (teoreticky) ušetřit na dopouštění vody do bazénu (při ceně 150 Kč vodného a stočného za kubík v Praze) přes 80 tisíc korun.Pro zajímavost si vypočítejte, kolik se musí zaplatit za patnáct let provozu plaveckého bazénu v Praze Podolí, jehož rozměry jsou 20 x 50 metrů. Ušetříme vám čas a námahu s výpočtem, při ceně vodného a stočného 150 Kč musí provozovatel jen za vypařenou vodu do ovzduší zaplatit přes dva miliony korun.