Spánek u dětí

Máte doma miminko, batole, nebo předškoláka a nezdá se vám v pořádku jeho spánkový režim? Spí málo, nebo naopak moc? Pojďme se podívat na to, jak to s tím spaním u malých dětí je a kolik spánku skutečně potřebují.

Novorozenci prospí denně až 20 hodin, poté se čas potřebný pro odpočinek postupně snižuje, až na přibližně 8 hodin, které potřebuje k ideálnímu odpočinku dospělý člověk.
Miminko, polštář

Dvouměsíční děti mají již nižší potřebu spánku, a to 16 až 18 hodin denně, Ve třech měsících pak děti spinkají okolo 15 hodin. Šestiměsíční miminko už bývá schopno prospat celou noc, samozřejmě ale ne každé. Takto stará miminka prospí přibližně 14 a čtvrt hodiny, okolo devátého měsíce se doba zkracuje o dalších patnáct minut, tedy na přibližně 14 hodin. Roční dítě poté potřebuje spát přibližně 13 a třičtvrtě hodin denně a v roce a půl o dalších 15 minut méně. Dvouleté dítě by mělo spát ideálně třináct hodin. Děti mezi 3-5 lety by měly spát mezi desíti až třinácti hodinami denně. Devět až dvanáct hodin by pak měly spát děti mezi 6-12 lety. Teenageři mezi třinácti až osmnácti lety by pak měli spát osm až hodin denně.

Děti by měly mít odmalička pravidelný režim, děti předškolního věku by pak měly dodržovat poobědový spánek, který by se měl začít odbourávat před nástupem do první třídy tak, aby bylo dítě zvyklé soustředit se ve škole při výuce. Vhodné je tedy dávat tyto děti večer dříve spát. Dobře vyspané dítě poznáte mimo jiné také podle toho, že mu nedělá problém vstávat do školky, nebo školy a že je schopno se soustředit na hru, nebo výuku.
Dítě, peřinka

K dobrému spánku můžete svému dítěti pomoci díky pravidelnosti, rituálům před spaním, menším dětem můžete například po koupeli přečíst pohádku, měly by se přibližně hodinu až dvě před spaním vyhnout elektronickým přístrojům, jako jsou mobil a tablet.

Nedostatek spánku zvyšuje riziko obezity, diabetu, ale také k depresím a úzkostem. Kvalitní a dostatečný spánek je tedy nejen pro děti naprosto důležitý.

About the author